What Is Lavender Farmed For?

Looking to start a lavender hobby farm and wondering what products are sold? In this article we’ll cover the majority of lavender products on the market plus typical costs.

Want a quick summary of what lavender is farmed for? Lavender is farmed mainly for dried flower buds and various oil products. Those in turn are used to make other products like lavender sachet bags, lavender lotion, and lavender essential oil. Lavender is also sold as decorative fresh or dried flowers. Lastly, dried lavender flowers or oil are used in some recipes both savory and sweet.

Types of Lavender Products

Fresh Lavender

  • Fresh Lavender Flowers on the Stalk – The cheapest and easiest to produce. Fresh lavender flower stalks are cut and sold to local markets for $11 per bunch. A bunch is typically 150 stalks with flowers.
  • Cut Your OwnMany lavender farms allow you to harvest your own lavender flowers for also about $10 per bunch.

Living Plant Options

  • Lavender Cuttings to Transplant – This is a good way to extend your profits per acre. Take some of the harvested stalks, apply the rooting product, set them in sand or potting soil, and let them root out for 2-4 weeks. They take longer if they are softwood cuttings versus older hardwood cuttings. These sell for about $10 per rooted cut in a small 4″ pot.
  • Live Lavender in Pots – Transplant your cuttings into larger 6″ or 1 gallon pots and sell for an even higher price. $15 and up to $35 for a 1 gallon pot depending on how large you let it get. The nice thing about this method is if you can’t sell it in year one simply let it grow, transplant up, and sell for more next year!

Dried Lavender Products

  • Dried Lavender Flowers on the Stalk – These are also sold by the bunch which ranges from 100-200 stalks. Prices per bunch range from $6 – $14 plus shipping. You can easily buy these online (or sell them there).
  • Dried Lavender Buds (unopened flowers) – This is an easy product to produce and essentially a commodity. It’s needed for most other edible or oil-based products discussed below. Expect to sell this for about $9 – $14 per pound bulk.
  • Lavender Bags or Sachets – This is a small organza bag or muslin bag stuffed with dried lavender buds. Think the small nylon-like bags of treats you get at weddings, only filled with lavender. Some sellers on Etsy even embroider these to stand out. People use these by adding them to their clothing drawers, hanging them in the closet, or even adding them to a pillowcase or dog bed. The purpose is to impart a lavender smell to your clothes, pillow, or dog bed. Some even use these as a moth repellant. You can get these super cheap on Amazon for about $12 but the 20 sachets come empty and you’ll have to fill them with the 1 lb of flowers yourself. Expect to pay or sell them for about $0.50 extra each if they come filled and tied.

Lavender Foods

The following are just a sample of foods sold that have been flavored with lavender. There’s also a whole host of savory lavender recipes such as lavender apricot chicken, lavender herb popcorn, and the ever popular rosemary lavender roasted potatoes.

Prices below are just rough examples of what you might expect if you sell these through specialty online stores like Etsy, from your personal farm store, or at your local farmer’s market.

Doing so is more time intensive but you can charge a higher price.

You can sell these online as well but expect to package them in bundles to differentiate yourself from the competition.

  • Lavender and Fruit Simple Syrup – $8 – $12. Lavender and blueberry is a common recipe.
  • Lavender Flavored Coffee Beans – $12 – $18. The simple way to make this is to add dried lavender flowers to roasted coffee beans. This is also the whole food method. The more common way flavoring is added to coffee beans is by adding about 3 pounds of lavender essential oil to 100 lbs of roasted coffee beans. This creates a sheen on the outside of the beans. It’s a quick easy process to do in bulk.
  • Lavender Cookies – $8. Dried flowers are added to your choice of cookie batter. Lemon goes well with lavender.
  • Lavender Fudge – $8. Dried flowers added to fudge batter.
  • Lavender Honey Butter – $6-$7. This is made using the same method as infused oils. Butter is heated and then dried flowers are added to essentially make an oil tea.
  • Lavender and Fruit Jam – $8-$10. Dried flowers are added to the heated jam mixture during cooking. Again, lavender flavor infuses into the jam. Blueberry, strawberry, and raspberry are common combos.
  • Lavender Lemonade – This is typically made fresh at the farm and sold in the store there. Prices vary. With a little more work you can make a dried, packaged tea that sells for about $10 for 8 ounces.
  • Lavender Honey (honey made by bees living near lavender flowers – not infused)

Lavender Lotions and Oils

  • Lavender Lotion – Lavender lotion is made typically using lavender essential oil. It’s sold for $8 – 14 per bottle in specialty markets and $6 and up online.
  • Lavender Infused Oils – Infused oils are made by adding dried lavender flower buds to heated oils like olive oil or coconut oil. You can also use this technique to make lavender lotions. Prices range from $8 for a small bottle up to $60 for a gallon of infused lavender olive oil.
  • Lavender Infused Alcohols – Vodka infused with dried lavender flowers goes for about $25. This is a very simple product to make on the farm; however, selling it requires distilled spirits permit in most areas.
  • Lavender Essential Oil – Of the oils, this is the original and most common product for lavender. It’s a craft commodity that can be used to produce other lotions, oils, crafts, and even food products. Essential oils sell for about $1-$1.3 per mL ($13 for a small 10 mL bottle). You can also buy or sell it in bulk for $50-$60 per pound (16 ounces).

Other Lavender Products

  • Lavender Linen Spray – Lavender linen spray is made by mixing water, vodka or rubbing alcohol, and lavender essential oils. It sells for $6 for a small bottle from World Market up to $20 for a large 32-ounce bottle.
  • Lavender Bug Spray – Lavender bug spray is made by mixing a few drops of lavender essential oil with 10 – 30 drops of witch hazel. That’s a simple homemade recipe. There are many others out there. It’s a spray to repel mosquitoes and bugs. As mentioned above, lavender sachet bags are also used to repel moths from your long term stored clothes. Prices range from $6 – $20 depending on the recipe.