How Much Do Morels Sell For And What Are They Worth?

Looking to sell your extra morels for a little side cash? Have you mapped out your area and you consistently bring in pounds and pounds of morels every spring? Well, how much do morels sell for, what are they worth, and how can you make the most money from them?

Fresh morels sell for $20 a pound in grocery stores. It takes about 25 morels to make a pound. Dried morels sell for $15-$20 per ounce and about $160 per pound. Cooked morels in dishes sold via a food truck or farmer’s market sell for up to $72 per pound minus the cost of the other items in the dish.

It takes about 8 pounds of fresh morels (worth $240) to make 1 lb of dried morels (worth $160). It’s far more profitable to sell fresh than dried. However, dried morels will last up to 12 months or longer so you have more time to sell them. Fresh morels only last 1-2 weeks when refrigerated so you’ll need to team with a grocery store or sell at a farmer’s market to get these out fast.

Rather than drying your extra morels consider cooking them and selling them as part of a dish from a food truck or at your local farmer’s market. A $12 dish that uses 4 morels on the side would make you about $72 per pound of morels minus the cost of the rest of the dish.

Note: If you click some of the links in this article we may earn a small commission at no additional cost to you.

How Much Do Fresh Morels Sell For?

Fresh morels sell for $20 per pound up to $50 per pound at grocery stores or farmer’s markets.

How Much Do Dried Morels Sell For?

Dried morels can be purchased year round for $15 – $20 per ounce and up to $160 per pound.

How Much Do Frozen Morels Sell For?

Oregon mushrooms sells frozen morels for $40 per pound. This is within the range of $20 – $50 per pound you’d expect to pay for fresh morels. Other sellers offer this up to $50 per pound frozen.

Grocery stores usually don’t carry frozen morels. That makes the value of year round frozen morels a bit higher. Both dried and frozen morels have unique changes that happen to their taste and structure when they undergo drying or freezing.

How Much Do Cooked Morels Sell For?

Cooked morels is not something people usually talk about. The frozen morels I could find were just frozen. Why doesn’t anyone sell breaded morels ready to fry. We’ve got a few recipes on frying morels then freezing them.

Since there’s some extra work involved you could possibly sell these for more. Perhaps $60 a pound or higher as you could likely sell them $10 per 4 fried and frozen morels. You may even be able to make a business out of buying dried or frozen morels, prepping and cooking them, refreezing them then selling them ready to fry again.

An even more under explored option is to serve hot cooked morels from a food truck or farmer’s market stand in the spring season. Based on some quick analysis if done right you should be able to sell these in aggregate for $72 per pound.

It takes about 24 morels or so to make a pound of fresh morels. If you divided that up into 6 parts you’ll have 4 morels for each side dish. If you sell each dish for $12 that’s $72 minus the expenses for the other foods in your dish.

This method sounds fun but you’ll need to decide what kind of work you like better – cooking or wildcrafting. If you enjoy the cooking then you buy the fresh morels for $30 a pound in the spring, cook, then sell for the $40 profit or so.

If you enjoy wild crafting them then you are better off finding them then drying and selling online. You can also look at options to freeze them cooked and selling them for more in person or online. You’ll make more selling them at the higher dry price point then you would from wild crafting then cooking. You just lose too much time in the field wild crafting them and not making enough via selling hot cooked products.

How To Make The Most Money Selling Morels

You can make the most money per pound by selling dry morels. From their you need to factor in your time. As always, let’s run some numbers and let the math help us decide which is the most money per unit of your time.

We made a spreadsheet to run through the options in this article.

The winner – buy fresh, cook, and sell hot dishes at your farmer’s market – $261 per hour.

This was followed closely by wild crafting and selling to local grocery stores fresh.

Buying fresh then selling dry online was the loser.

OptionTime to Wildcraft or buy from store (4 hours to wildcraft 200 morels or 1 hour to buy 200 from store)Time to Clean (hours spent to prep)Time to Dry or Cook/Freeze (your hours spent to prep)Time to Sell (online, drive to grocery, or farm stand)Hourly Rate (what you would pay employee or yourself to do thisCost to buy per pound (1 pound fresh or 8 lbs fresh to make 1 lb dry)Price per poundPounds SoldProfit Per Hour
Buy Fresh, Dry, Sell Online100.51$15.00$240.00$160.001-$117.50
Wildcraft, Dry, Sell Online40.50.51$15.00$0.00$160.001$70.00
Wildcraft, Sell Fresh to Grocery40.501$15.00$0.00$40.008$237.50
Buy Fresh, Cook, Sell Hot In Person1004$15.00$30.00$72.008$261.00
Buy Fresh, Cook, Freeze and Sell Online1021$15.00$30.00$60.008$180.00

Expenses Relating To Selling Morels – Certification, Taxes, Etc.

Some states require certification. Just about every locality will charge taxes. If you are selling to a grocery store, you’ve registered your business in your state, and you have a resellers license than you won’t usually have to pay sales tax.

See your CPA for these answers as we don’t know your area and we aren’t tax professionals.

The biggest expense will always be time. Either your time finding, prepping, and selling or your employee’s time to do the same.

How Many Morels Does It Take To Make A Pound Of Fresh Morels?

It takes 25 fresh morels to make a pound.

How Many Morels Does It Take To Make A Pound Of Dried Morels?

You’ll need 8 pounds of fresh morels to make 1 pound of dried morels. 8 pounds of fresh is about 200 morels. Therefore, there are 200 morels per pound of dried morels.